FAQ

Czym jest liternet.pl?
Liternet.pl jest platformą komunikacji  autorów z czytelnikami. Autorzy mogą zaprezentować swoją twórczość, a czytelnicy dyskutować o literaturze.

1. REJESTRACJA

Jaka jest różnica między kontem autora a czytelnika?
Technicznie rzecz ujmując, ta różnica zasadza się przede wszystkim na rodzaju publikacji, które można dodać. Autor może umieścić książki, teksty (poezja, proza, scenariusz, dramat, przekład), grupy, wpisy w grupach i wydarzenia. Natomiast czytelnik wyłącznie grupy, wpisy w grupach i wydarzenia.
Patrząc na ten rozdział nietechnicznie, to konto autora, jak sama nazwa wskazuje, jest dla osób, które uważają się za twórców, a konto czytelnika dla tych, którzy analizują i czytają twórczość innych.

Czy nie można być jednocześnie autorem i czytelnikiem? Jestem autorem opowiadań, ale piszę również teksty krytyczne na temat literatury.
Nie. Jeżeli jesteś zarówno prozaikiem i krytykiem, to proponujemy założyć konto autora, gdyż obecnie posiada ono wszystkie funkcjonalności konta czytelnika.


Czy po zarejestrowaniu będę mógł/a zmienić konto z autora na czytelnika i odwrotnie?
Obecnie nie ma takiej możliwości, ale w późniejszym etapie na pewno wprowadzimy taką funkcjonalność.


Czy dane podane podczas rejestracji będę mógł/a później zmienić?
Wszystkie dane oprócz loginu oraz adresu e-mail będzie można zmienić po rejestracji.


Zarejestrowałem się jako czytelnik i nie mogę dodać książki ani tekstu? Dlaczego?
Tylko użytkownicy posiadający konto autora mogą publikować książki i teksty.  Wynika to z podziału użytkowników na dwa typy: autorów i czytelników, oraz przydzieleniu im specyficznych opcji.

Wypełniłem/am formularz rejestracyjny. Otrzymałem komunikat, że konto zostało założone, ale jest jeszcze nieaktywne i że trzeba czekać na emaila z potwierdzeniem rejestracji, ale jak dotąd nie dostałem żadnego e-maila.
Zależnie od dostawcy poczty (onet.pl, wp.pl, interia.pl, gmail.com i inne) czas oczekiwania na e-mail z linkiem aktywacyjnym jest różny i może wynosić do kilku godzin. Jeżeli po dłuższym czasie nie otrzymałeś/aś spodziewanego listu, prosimy o kontakt z nami: liternet@liternet.pl.

Czy mogę zlikwidować swoje konto?
Istnieje taka możliwość. Osoby, które pragną zrezygnować ze swojego profilu w serwisie liternet.pl, proszone są o wysłanie listu z e-maila, który został podany przy rejestracji konta na adres: liternet@liternet.pl. Konto nie zostaje całkowicie zlikwidowane. Zostaje domena, komentarze użytkownika oraz wpisy w grupach. Natomiast opublikowane obiekty (książki, teksty, wpisy w dzienniku) zostają usunięte  fragmentarycznie (pozostaje tytuł, komentarze użytkowników i ich oceny).

2.KSIĄŻKI

Kto może dodać książkę?
Książki mogą dodać tylko użytkownicy zarejestrowani jako autorzy.


Czy mogę edytować książkę?
Tak, przed upływem 60 minut użytkownik może edytować wszystkie pola formularza. Po tym czasie zostaje zablokowana modyfikacja tytułu książki, ale wszystkie inne pola można swobodnie zmieniać.


Dlaczego nie ma możliwości zwyczajnego oceniania książek np. w skali od jeden do pięciu, tylko jest słowna ocena: „Przeczytam drugi raz / Raz wystarczy / Żałuję, że przeczytałem / Nie przeczytam”?
Wynika to z założenia, że ocenianie utworów literackich za pomocą średniej arytmetycznej niekoniecznie musi być miarodajne. Fakt, że większości podoba się dany utwór, nie oznacza, że jest on dobry. Uśrednienie głosów społeczności nie zawsze może być wyznacznikiem jakości. Wszystko zależy od społeczności. W liternet.pl wyrażamy opinię na temat książki, a nie oceniamy jej. Na stronie wybranej pozycji możemy zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Jeżeli przypadnie nam do gustu twórczość danego użytkownika lub zauważymy, że jego preferencje nam odpowiadają, możemy zacząć śledzić książki, które on rekomenduje. Zakładamy, że literatura to osobowość, a nie średnia osobowości społeczności.


 Czy dodaną książkę mogę skasować?
Tak. Jednak forma tego usunięcia zależy od czasu, jaki upłynął od dodania obiektu do serwisu.
Jeżeli nie minęło 60 minut od opublikowania w serwisie, to można ją całkowicie skasować. Po upływie tego czasu książka zostaje usunięta częściowo, to znaczy, znika treść, ale zostaje tytuł, wszystkie dodane komentarze i oceny. Usunięty obiekt nie jest widoczny zarówno w profilu użytkownika, jak i w katalogu ogólnym serwisu.      

3.TEKSTY

Kto może dodać tekst?
Teksty mogą dodać wyłącznie użytkownicy zarejestrowani jako autorzy.


A jak wygląda sprawa z edytowaniem? Czy można edytować teksty?
Tekst  można edytować do 60 minut po opublikowaniu, po upływie tego czasu możliwość ta zostaje zablokowana.


Dodałem tekst i nie mogę go edytować, dlaczego?
Widocznie minęło 60 minut od jego dodania. Treść tekstów można zmieniać do 60 minut po opublikowaniu.


Dodałem pięć tagów do mojego tekstu, ale mechanizm potraktował je jak jeden. Dlaczego?
Każdy tag należy oddzielić przecinkiem, żeby był osobnym elementem. Dwa wyrazy rozdzielone spacją system traktuje jako jeden tag.


Czy dodany tekst mogę skasować?
Tak. Jednak forma tego usunięcia zależy od czasu, jaki upłynął od dodania obiektu do serwisu. Jeżeli nie minęło 60 minut od opublikowania w serwisie, to można go całkowicie skasować. Po upływie tego czasu można zlikwidować go tylko częściowo: znika treść, ale zostaje tytuł i wszystkie dodane komentarze. Usunięty obiekt nie jest widoczny w profilu użytkownika, a także w katalogu ogólnym serwisu.      

4.DZIENNIK

Kto może prowadzić dziennik?
Z tej opcji mogą korzystać zarówno użytkownicy zarejestrowani jako autorzy, jak i czytelnicy.


Czy wpis dodany w dzienniku mogę skasować?
Tak. Podobnie jak z tekstami forma tego usunięcia zależy od czasu, jaki upłynął od dodania obiektu do serwisu. Jeżeli nie minęło 60 minut od opublikowania w serwisie, to można go całkowicie skasować. Po upływie tego czasu wpis do dziennika można zlikwidować tylko częściowo: znika treść, ale zostaje tytuł, wszystkie dodane komentarze i oceny. Usunięty obiekt nie jest widoczny zarówno w profilu użytkownika, jak i w katalogu ogólnym serwisu.    

5.GRUPY

Czy każdy może założyć grupę?
Każdy zarejestrowany użytkownik, niezależnie od tego, czy jest autorem, czy czytelnikiem.


Co może twórca grupy?
Twórca grupy może moderować wszystkie wpisy, które pojawiają się w jego grupie. Moderacja oznacza tutaj możliwość kasowania wypowiedzi użytkowników, a nie ich edytowanie. Po skasowanym głosie zostaje komunikat: „wpis usunięty przez twórcę grupy”.


Co to jest Forum i czym różni się od grup?
W Forum pojawiają się zbiorczo wszystkie wątki, które zostały dodane w grupach. Jest to miejsce, gdzie można śledzić aktywności w grupach.


Jeżeli nie jestem twórcą grupy, to czy mogę brać udział w dyskusji w grupie?
Tak, musisz jednak zostać członkiem grupy, w tym celu naciśnij przycisk „Dołącz”.


Czy istnieje możliwość zrezygnowania z członkostwa w grupie?
Tak, wystarczy wejść na stronę grupy i nacisnąć przycisk „Rezygnuj”.


Chcę skomentować wątek w grupie, ale nie chcę być jej członkiem. Co mam zrobić?
Proponujemy dołączyć do grupy, wziąć udział w dyskusji, a po jej zakończeniu zrezygnować z członkostwa.


Dlaczego w portalu nie ma jednego Forum, tylko grupy?
Faktycznie, Liternet.pl nie posiada scentralizowanego forum, tylko sieć grup tematycznych, których założycielami i moderatorami są użytkownicy. Oczywiście, wpisy ze wszystkich grup można obserwować w zakładce FORUM, ale służy ona wyłącznie podglądowi wątków, a nie publikacji. Taki system wprowadziliśmy, żeby użytkownicy mogli zbierać się w małe społeczności zainteresowań i wymieniać informacjami. Ponadto dołączając do grupy, użytkownik może śledzić aktywność interesującej go grupy bez nużącego przeglądania wszystkich wpisów w serwisie.

6. RELACJE MIĘDZY UŻYTKOWNIKAMI

Jaka jest różnica między zostaniem kogoś znajomym a czytelnikiem?
Użytkownik musi zaakceptować zaproszenie, żeby zostać Twoim znajomym. Znajomi otrzymują informację o swoich aktywnościach (zarówno tych dotyczących dodania nowych książek/tekstów i wątków w grupach, jaki i tych bardziej prywatnych: np. kogo znajomym zostali).
Aby zostać czytelnikiem, wystarczy wybrać przycisk ”Zostań czytelnikiem” na stronie użytkownika. Czytelnicy danego autora otrzymują powiadomienia tylko o „publicystycznej” działalności bez wiadomości prywatnych.


Chciałbym wysłać użytkownikowi wiadomość prywatną, ale nie mam go w mojej książce adresowej. Jak mogę dodać użytkowników do mojej książki adresowej?
Każdy użytkownik, który zostanie Twoim znajomym, automatycznie trafia do Twojej książki adresowej. Jeżeli nie jesteś znajomym określonego użytkownika, możesz wysłać mu wiadomość, wchodząc na jego stronę np. imię-nazwisko.liternet.pl i wciskając przycisk „Napisz wiadomość”.