Grupy >> Zapytajnik >> Forum >> RODO
Autor Wypowiedź
Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące RODO.
Czy otrzymaliście na maila informację od Administratora/Moderatora o wyrażenie lub nie zgody na przetwarzanie Waszych danych osobowych?
Taka formalność powinna być dopełniona. Ja jednak nic nie otrzymałam. Na FB wysłano i musiałam zdecydować.

01 września 2018, 10:54:54
Ja nic nie dostałam na FB.

01 września 2018, 22:01:23
Sprawdźcie spamie. Ja dostałem :)

02 września 2018, 01:39:25
w*

02 września 2018, 01:39:35
O ile mi wiadomo, a wiadomo, bo chcąc nie chcąc, musimy przechodzić szkolenia w tym temacie, wszystkie portale, wszelkie strony Internetowe, na które zaglądamy winny wysłać klauzulę dotyczącą przetwarzania danych albo w formie pojawiającego się okienka, albo na maila.
Tam , gdzie zaglądałam, tak było, oprócz dwóch portali literackich - Poezji Polskiej i Liternetu.
Jest to sprawa o tyle ważna, że w przypadku, kiedy nie wysłano do nas takiej klauzuli i nie wyraziliśmy tym samym zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych, wszelkie nasze dane powinny być natychmiast usunięte - czyli, mówią krócej i prościej, nie powinno nas być na takich stronach.
I jeszcze jedna ważna rzecz - w przypadku chęci zrezygnowania z jakiegoś portalu lub strony i poinformowania o tym Administratora, ten zobowiązany jest natychmiast usunąć wszystkie nasze dane i wpisy - po prostu przestajemy istnieć na danej platformie.

02 września 2018, 11:00:16
Dlaczego o tym piszę? Bo wbrew pozorom jest to bardzo ważne a za nieprzestrzeganie przepisów RODO grożą poważne sankcje.
A na dodatek, do sprawdzania, czy przepisy są przestrzegane, zostali wyznaczeni specjalni inspektorzy.

Innymi słowy - jeżeli ktoś zechce zrezygnować natychmiast z danej platformy, Administrator nie może zakrywać się żadnymi wewnętrznymi Regulaminami, bo przykładowy Kowalski ma takie prawo, prawo do natychmiastowej rezygnacji, które musi być respektowane.

02 września 2018, 11:06:49
Bernadeta, czy Ty zwróciłaś uwagę na jakiej formule zbudowany jest Liternet?
Masz możliwość usunięcia swoich danych.

02 września 2018, 11:10:44
Bernadetta,
Co zresztą dzieje się na bieżąco, czyli iluś Twórców niestety, już tu nie publikuje, usunęło konta, dane, publikacje.

02 września 2018, 11:14:04
Jakie to są sankcje? Tak w ogóle?

02 września 2018, 11:15:34
jest przepis wyłączający stosowanie części RODO w działalności prasowej, a także w działalności literackiej i artystycznej.

02 września 2018, 11:21:59
Beato, nie mam możliwości usunięcia swoich wszystkich danych, jedynie tekstów. Wszystko inne pozostaje. A to " również musi być usunięte. Tak też muszą czynić inne platformy, np. FB, Twitter,etc. chociaż się przed tym bronili rękami i nogami.
Niestety, tak w tej chwili jest, czy nam się to podoba, czy nie.
A wierz mi, że jest tego więcej - aż gęby otwieraliśmy ze zdziwienia.

Sankcje przede wszystkim karne. Ale być może jeszcze jakieś inne.

I nie ma, Beato, tutaj dyskusji - takie platformy powinny wysłać klauzulę. A my, jeśli chcemy/ pozwalamy na przetwarzanie naszych danych, powinniśmy wyrazić na to zgodę.

Za słowem "przetwarzanie" kryje się posiadanie danych. Nie chodzi o to, że ktoś naszymi danymi dysponuje i je np. udostępnia postronnym osobom.

02 września 2018, 11:31:56
Tak, w przypadku dziennikarzy.

02 września 2018, 11:33:14
Nie, Bernadetto, w przypadku osób prowadzących działalność literacką, z wyłaczeniem dz. typu reklama, co fakt, dotyczy, o nawet bardzo, ale FB.

02 września 2018, 11:36:15
Bernadetta. A co, jeśli dane to pseudonim literacki?

02 września 2018, 11:39:35
Albo osób, które same decydują, że wizerunek, swoje dane, jakieś zasoby artystyczne podają do publicznej wiadomości. No i osoby publiczne, ale na tyle, na ile pozwala prawo, bo są jeszcze tak zwane dane wrażliwe.
I tak np. jeżeli jakaś znana nam osoba udzielająca się np.na FB zechce "zniknąć" z tej platformy, czyli poprosi o usunięcie wszystkich danych, to Administrator musi spełnić jej życzenie. Do tej pory było tak, że niby usunęłaś konto, ale twoje dane zostały; ludzie nie żyli od wielu lat, ale ich dane zostały i nawet rodziny nie mogły nic wskórać w tej kwestii.

02 września 2018, 11:41:33
Same decydują?czyli poniekąd dziennikarze mają urwane pióra.

02 września 2018, 11:46:03
Osoba publiczna i publikacja to nie to samo, choć może niestety? :)

02 września 2018, 11:47:56
Co do pseudonimu to nie wiem, ale mogę się dowiedzieć. :)
Jest wiele bardzo "dziwnych" sformułowań, które można niewłaściwie zinterpretować. I do tego służą pomocą tzw. inspektorzy.

Och, jest tego naprawdę dużo i można się pogubić. Ale na pewno trzeba uważać i w przypadku wszelkich platform, na których figuruje się, musi być wysłana klauzula, aby użytkownik mógł podjąć decyzję.

02 września 2018, 11:49:36
A ten zapis _ same decydują ... dotyczy jak najbardziej np. Konkursów, bo biorąc udział w konkursach podajesz takie dane.

02 września 2018, 11:51:01
Tak, w konkursach tak. Ale na przykład jest robione jakieś zdjęcie grupowe i stajesz do niego, czym automatycznie wyrażasz zgodę na ujawnienie Twojego wizerunku. Ale może być sytuacja taka, że stajesz do takiego grupowego zdjęcia, ale życzysz sobie, aby Twoja twarz/ oczy były niewidoczne. Wtedy na takim zdjęciu pojawia się grupa z widocznym, ślicznymi twarzyczkami, a Beatki twarzyczka/oczy są zasłonięte, najczęściej takim czarnym paskiem. Absurd? Absurd. Ale tak jest.

No to są własnie takie niuanse.

Po szkoleniu, całkiem przyzwoitym, po którym wydawało nam się, że właściwie wszystko jest jasne, dostaliśmy ankiety z pytaniami, na które trzeba było odpowiedzieć TAK lub NIE. I wtedy dopiero się okazało, jakie to było "jasne".
Wystarczyło tylko niedokładnie przeczytać albo niewłaściwe zinterpretować jeden wyraz, i odpowiedź nieprawidłowa. Dlatego, jeśli ktoś czyta sam np. z Internetu, nie mając możliwości skonsultowania się z kimś, kto w tym "siedzi", to może strzelać gafę za gafą.

Na razie.

02 września 2018, 12:39:39
ty wiesz, Aleksandra, że chodziłaś z moją siostrą cioteczną do klasy w liceum? ;D
10-avatar_sm_2350

03 września 2018, 15:52:13
To jest cytat z granice mojego język...

Usera liter,

03 września 2018, 15:54:15
Dla mnie szokiem jest zaprezentowanie tak gminnego poziomu przez poetę.

03 września 2018, 15:55:46
Ę?

03 września 2018, 15:56:00
A poetkę, do której zwrócono się tak gminnie? namawiam mimo wszystko do powrotu.

03 września 2018, 15:57:32
Bernadetta, zasady zgody na udostępnianie swojego wizerunku nie są jakimś novum.
Ponadto, my tu raczej nie mamy zdjęć grupowych.

03 września 2018, 16:04:35
To, że rynek jest zarzucony dziesiątkami absurdalnych szkoleń, których "wykonanie" jest następnie wymuszane nikogo już nie dziwi.
To tak na marginesie.

03 września 2018, 16:07:25
Jeszcze jest coś takiego jak zwykłe poszanowanie czyjejś prywatności.

03 września 2018, 16:10:39
A o czym Ty, Beatko? Ja napisałam o RODO. Nie o LITERNECIE. A zasady obowiązują wszystkich, a także poszanowanie czyjejś prywatności i godności.

06 września 2018, 20:36:32
bernadetto, czy pani tylko o zasadach, sankcjach i prawilach potrafi?

06 września 2018, 21:49:10
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się