Grupy >> Wiadomości Literackie >> Forum >> Slot Art Festival - Scena Literacka 2014
Autor Wypowiedź
8 - 12 lipca 2014, Lubiąż k. Wrocławia

90 twarzy literatury

W tym roku w tydzień jak w dziewięćdziesiąt dni dookoła świata przyjrzymy się dziewięćdziesięciu twarzom literatury. Zapraszamy na dziki karnawał poezji, po którym przyjdzie również czas na "post" i "zwał". Podliczymy "całkowity koszt wszystkiego" odbijający się w rozbitym monitorze poezji cybernetycznej, ukażemy waszym oczom piksele prozy, a do waszych uszu dobijać się będą "słowa, głoski, szumy i trzaski" 8-bitowej muzyki pędzącej jak rollercoaster, na mecie którego będzie na was czekał pożywny "pomidor" metafizyki. "Kobiety kobietą wiersze czytają", mężczyźni mężczyznom, w zawrotnym tempie mieszają się języki i dykcje, więc "przekładajcie" nas na siebie, przybywajcie i "repetujcie" tłumnie albo "przyjdźcie i nas zjedzcie".

Wykłady (III tura, ArtRoom, godzina 15:00):

9 lipca – Marcin Czerwiński "Słowa, głoski, szumy i trzaski. Krótka opowieść o poezji dźwiękowej" - W trakcie wykładu dowiemy się o znaczącym w poezji europejskiej XX wieku nurcie eksperymentalnym. Mowa będzie o poezji tworzonej nie tyle do czytania, co do słuchania. Wykład zakończy się częścią warsztatową i konkursem na najlepszy wiersz dźwiękowy, który każdy z uczestników przygotuje we własnym zakresie.

10 lipca – Rafał Gawin „Poezja meta i fizyczna. Subiektywne wybory wiary” - Polska poezja najnowsza z punktu widzenia nienazwanego i niewypowiedzianego. Różne oblicza metafizyki i związanych z nią poszukiwań i wątpliwości. Maksimum praktyki, minimum teorii, czyli przede wszystkim wiersze.

11 lipca – Jadwiga Skowron „Literatura w stanie przekładu” - O różnych aspektach przekładu literackiego, zarówno technicznych, jak i teoretycznych; o przekładzie literackim w polisystemie literatury, metaforach przekładu i wpływie polityki na przekład artystyczny.

12 lipca – Eunika Nowakowska „Kobiety kobietom wiersze czytają” TYLKO DLA KOBIET! - O tym, skąd wyrasta poezja. Do spotkania zaproszone są kobiety: te, które piszą, i te, które czytają. W siostrzanym kręgu mogą dzielić się intymnym doświadczeniem pisania wierszy. Zapraszamy do przynoszenia swoich utworów.

Spotkania autorskie (cafe Gafa, 17:30 - 19:00):

8 lipca – 17:30 performance Euniki Nowakowskiej – poezja, obraz, dźwięk.

9 lipca – 17:30 - 18:30 poezja roczników 90': Tomasz Bąk, Oliwia Betcher, Rafał Różewicz i Marcin Sierszyński. 18:30 - 19:15 spotkanie autorskie Agnieszki Kłos.

10 lipca – 17:30 - 18:15 wiersze czyta Bartosz Sadulski. 18:15 - 19:00 repetuje Maciej Taranek.

11 lipca – 17:30 - 18:15 prozaicznie Ziemowit Szczerek i Sławomir Shuty. 18:15 - 19:00 set poezji cybernetycznej, wystąpią Leszek Onak i Piotr Puldzian Płucienniczak.

12 lipca – 17:30 - 18:00 poezja Zuzanny Ogorzewskiej. 18:00 – SLAM!

Autorzy:

Tomasz Bąk – poeta, autor tomu „Kanada”. Dwukrotnie nominowany do nagrody głównej konkursu im. Jacka Bierezina. Studiuje i mieszka we Wrocławiu.

Oliwia Betcher – Autorka recenzji, felietonów, wierszy i prozy. Publikowała w pismach literackich oraz prasie emigracyjnej. Mieszka we Wrocławiu, gdzie uczy angielskiego.

Agnieszka Kłos – pisarka, krytyk sztuki, fotografka. Jest autorką dwukrotnie wydanej książki "Całkowity koszt wszystkiego". Publikuje regularnie w magazynach literackich i artystycznych, redaguje magazyn artystyczny "Rita Baum".

Zuzanna Ogorzewska – polska poetka, copywriter, slamerka. Wydała tom wierszy "Pomidor i inne techniki przetrwania".

Leszek Onak – wyrazomaszyna, twórca śródmedialny, wydawca, administrator. Należy do grup Perfokarta i Cichy Nabiau. Współproducent tomiku „wgraa”. Założyciel kilku portali literackich (niedoczytania.pl, liternet.pl), współinicjator powstania Rozdzielczości Chleba.

Piotr Puldzian Płucienniczak – artysta intermedialny, poeta wizualny, socjolog. Wydał "Marsz na ROM", złożył "∅ / ZBIÓR PUSTY". W swoich pracach problematyzuje rozpad systemów technologicznych i społecznych. Redaktor Rozdzielczości Chleba.

Bartosz Sadulski – poeta, dziennikarz. W 2012 roku ukazała się jego debiutancka książka poetycka „post”, za którą nominowany był do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii debiut. Stały współpracownik portali Onet.pl i dwutygodnik.com. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie.

Marcin Sierszyński – poeta, recenzent literacki. Redaktor prowadzący portalu Wywrota.pl, aktywista wrocławskiego Klubu Krytyki Politycznej. Mieszka we Wrocławiu.

Marcin Czerwiński – redaktor naczelny kwartalnika „Rita Baum” i wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; w 2013 roku w wydawnictwie „Universitas” ukazała się jego książka "Smutek labiryntu. Gnoza i literatura. Motywy, wątki, interpretacje"; w bieżącym roku wydana zostanie jego kolejna książka, tym razem o pochłanianiu podmiotu podczas pisania i czytania.

Rafał Gawin – poeta, okazjonalnie krytyk, redaktor i korektor „Arterii”, konferansjer i reanimator kultury. Wydał arkusz „Przymiarki” i dwujęzyczną książkę poetycką „WYCIECZKI OSOBISTE / CODE OF CHANGE”. Mieszka w Łodzi, gdzie pracuje jako instruktor w dziale imprez Domu Literatury.

Jadwiga Skowron – wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Filologii Słowiańskiej, prowadzi m.in. wykłady z Teorii przekładu artystycznego; kończy pisać doktorat o polskich przekładach najnowszej literatury ukraińskiej.

Eunika Nowakowska – studentka życiodajnych tajników zachwytu we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz języków wymarłych na Uniwersytecie Wrocławskim. Pragnie prawdy, wolności i autentycznego piękna. Stara się nie rzucać słów na wiatr ani dni do jednego wora.

Maciej Taranek - poeta, student creative writing. Wydał debiutancki tom wierszy "repetytorium".

Rafał Różewicz - twórca tekstów poetyckich, dziennikarz. Współredaguje pismo „Inter.-Literatura-Krytyka-Kultura” i stronę poecipolscy.pl, gdzie pisuje felietony. Niebawem ukaże się jego debiutancki zbiór wierszy pt. „Product placement”.

Ziemowit Szczerek - dziennikarz, autor opowiadań, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Ostatnio najbardziej inspiruje go gonzo i literatura/dziennikarstwo podróżnicze. Laureat Paszportu „Polityki” za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian".

Sławomir Shuty - artysta intermedialny: pisarz, reżyser filmowy, fotograf, performer. Autor książek, m.in.: "Zwał", "Jaszczur", "Dziewięćdziesiąte". Nagrodzony Paszportem „Polityki” w kategorii literatura. Pochodzi z Nowej Huty, mieszka w Krakowie.

06 czerwca 2014, 11:54:54
bardzo fajna impreza. Zestaw personalny tegoroczny bardzo wporzo. Byłem tam rok temu i było epicko, więc jak się zastanawia, to polecam. Organizator wydarzenia Maciej Taranek zapomniał zaznaczyć, że piwo w tamtejszych knajpach kosztuje 2,5zł, co jest ważne.

12 czerwca 2014, 13:23:31
Ej, czemu te wszystkie wydarzenia poetyckie są robione w takich dniach, że tylko umacnia to przekonanie, że jest robione przez artystów dla artystów? Sam bym wpadł, a wolnego mieć nie będę i płaczę.

Spoko ekipa, bawcie się.

12 czerwca 2014, 15:47:19
etam, panie, tam ze 2000 ludzi jest co rok

12 czerwca 2014, 20:02:13
Impreza rusza za 3 dni, słownie trzy dni. Tu link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/257935971073357/

Nastąpiła mała zmiana w programie, miast Oliwii Betcher wystąpi Piotr Jemioło.

Piotr Jemioło – poeta, kończy krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat rekordowej ilości konkursów poetyckich w Polsce. Członek dynamicznej inicjatywy artystycznej Crossover. Publikował w wielu ogólnopolskich pismach literackich, m. in. w „Toposie”, „Frazie”, „Tyglu Kultury”.

Zapro serdeczne:) Tak, piwo kosztuje 2 zło 50 gro!

05 lipca 2014, 18:36:15
Musisz być zalogowany, aby móc pisać na forum. Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się